تصویر ذهنی خودت را تغییر بده

ما در کودکی با مشاهده افراد بزرگ تر از خود مثل خانواده یا دوستانمان و اینکه افراد بزرگ تر آزادی بیشتر و قدرت بیشتری در زندگی داشته اند یک تصویری را در ذهن ساخته ایم که مارا فرد ضعیف و شکست خورده ای نشان میدهد و ما فکر میکنیم که ما لایق داشتن یک زندگی خوب نیستیم.

وقتی که به تصویر ذهنی خود نگاه میکنیم متوجه میشویم که شبیه شخصیتی است که الان داریم و و ما خود را در ذهن متفاوت نمی بینیم در واقع ما از کودکی بنا به دلایلی یکسری رفتار هایی را دیده ایم که تاثیر مستقیمی بر روی عزت نفس ما داشته و این امر باعث شده ما تصویری از خود در ذهن داشته باشیم که خیلی اوقات تصویر درستی نیست.

با تحقیقاتی که دانشمندان در حوزه عزت نفس انجام دادند متوجه شدند که اکثریت جامعه تصویری که از خود در ذهن دارند تصویر یک فرد ناتوان است که دیگران را صاحب قدرت میدانند و فکر میکنند که آن ها هم تراز با افراد سطح بالا نیستند و خود را کم می بینند.

اکثریت افراد تصویری که از خود دارند تصویر خوبی نیست و خود را کاملا یک فرد شکست خورده میدانند و فکر میکنند که به این جهان آمده اند که فقط سختی بکشند و هیچ نتیجه ای نداشته باشند اما این درست نیست و این تصویر ذهنی بازنده اجازه نمیدهد که انسان ها از توانایی و پتانسیل ذاتی خود استفاده کنند و به نتایج عالی برسند.

افرادی که این تصویر ذهنی را دارند فرصت ها را نمی بینند و با آنها برخورد نمیکنند به دلیل اینکه اگر شما خود را باور داشته باشید موقعیت ها خوب وارد زندگی شما میشود اگر کسی خود را فرد باهوشی نداند ایده ای دریافت نمیکند و اعتماد بنفس انجام دادن کارهای بزرگ را ندارد و همیشه میترسد از تغییر کردن و قدم برداشتن برای خواسته های خود.

خیلی از افراد را دیده ایم که وقتی کسی از توانایی های آنها تعریف میکند به سرعت واکنش نشان میدهد و ادعا میکنند که کاری که کردم یا توانایی که دارم ارزشی ندارد مثلا میگویند که من که کار خاصی نکردم همه میتوانند این کار را انجام دهند  لطفا مرا شرمنده نکنید این به خاطر این است که آن فرد، خود و توانایی های خود را ارزشمند نمیبیند و تصویری که از خود در ذهن دارد تصویر یک فرد بی ارزش است که توانایی های بی ارزشی دارد.

ما با داشتن تصویر یک فرد بی ارزش در ذهن خود نمیتوانیم قدم در مسیر موفقیت بگذاریم ما باید تصویر ذهنی خود را تغییر دهیم چون ذهن تمام تلاش خود را میکند که زندگی و رفتار مارا شبیه به تصویر ذهنی خودمان کند.

خیلی ها توانایی های زیادی دارند مثل موسیقی زبان انگلیسی رانندگی صحبت کردن و … اما این توانایی ها زمانی تبدیل به نقطه قوت میشود و زمانی برای آن ها سود آور خواهد شد که آن ها خودشان را باور کنند و از داشتن این توانایی ها به خود افتخار کنند

سعی کنید به تصویری که از خود ساخته اید فکر کنید و ببینید که چه ویژگی هایی دارید و بعد یک شخصیت خوب بسازید شخصیتی که قدرتمند است و خیلی محکم و استوار و با اعتماد بنفس کامل است و خود را کاملا لایق خوشبختی میداند شخصیتی که دوست دارید آن را زندگی کنید و به این تصویر همیشه فکر کنید و تصویر سازی کنید ذهن شما تمام تلاش خود را میکند که شما را شبیه به تصویر ذهنی خود کند و آگاهانه سعی کنید که به آن کسی که دوست دارید تبدیل شوید و یک شخصیت قدرتمند بسازید

شخصیتی که نه تنها خودتان بلکه دیگران هم برای آن شخصیت ارزش قائل باشند.

اشتراک گذاری:

Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر لذت بردید مطالعه کنید

کنترل فکر

کنترل فکر

ما در زندگی تنها برای یکبار زندگی میکنیم و تابه حال فردی نبوده که جاودان دراین دنیا زندگی کرده باشد و فکر هم نمیکنیم که