تعلل کردن و پشت گوش انداختن کار ها در زندگی

وقتی که انسان هدفی داشته باشد جهان به سرعت مسیر رسیدن به آن خواسته را به او میگوید، و قدم هایی که باید طی کند را به او میگوید.

اما موضوع مهمی که ما برای رسیدن به اهداف خود باید بدانیم و از آن آگاه باشیم این است که خیلی اوقات ما میدانیم که باید چه کاری انجام دهیم برای رسیدن به اهداف خود اما، تعلل میکنیم و آن کار را انجام نمی دهیم و خیلی از مواقع حتی آن را شروع نمیکنیم.

تعلل کردن در زندگی یکی از آن موضوعاتی است که باعث میشود ما نتوانیم به خواسته های خود برسیم.

وقتی که ما میخواهیم یک کاری را شروع کنیم ذهن ما به سرعت کانون توجه ما را تغییر میدهد و کارهایی را بر سر راه ما قرار میدهد که هیچ ربطی به پیشرفت کردن در آن کار ندارد.

به عنوان مثال وقتی ما میخواهیم کسب و کار جدید راه اندازی کنیم،چون ذهن ما علاقه ای به تغییر ندارد به ما میگوید که الان زمان مناسبی نیست و از شنبه شروع کن، یا هروقت خواسته ایم که ورزش کنیم ذهن ما به ما میگوید که از هفته بعد آغاز کن یا اول رژیم غذایی خود را شروع کن بعد ورزش کن.

خلاصه ذهن ما هر موانعی که فکرش را بکنید سر راه ما قرار میدهد که ما تلاشی انجام ندهیم.

اگر به زندگی خود نگاه کنید متوجه میشوید که ده ها کار ناتمام دارید و هیچ کدام را هنوز شروع نکرده اید و برای هیج کدام تلاشی نمیکنید.

تعلل کردن در زندگی یکی از بدترین دشمنان انسان برای پیشرفت است. به عنوان مثال:

اگر ما تنها روزی یک ساعت برای ورزش کردن زمان بگذاریم میتوانیم سه ماه بعد به وزن ایده آل خود برسیم و سلامت تر شویم که میشود 90 ساعت ورزش

اگر ما تنها روزی یک ساعت زمان بگذاریم در 3 ماه آینده میتوانیم تا حد مطلوبی یک زبان خارجی را یاد بگیریم حدود 90 ساعت آموزش زبان

اگر ما تنها روزی یک ساعت زمان بگذاریم برای تمرین ساز به راحتی میتوانیم یک ساز جدید را یاد بگیریم حدود 90 ساعت تمرین موسیقی

اگر ما تنها روزی یک ساعت بر روی کسب و کار خود کار کنیم در عرض 3 ماه میتوانیم به موفقیتی چشمگیر در حوزه کاری خود دست پیدا کنیم.

در واقع یکی از تفاوت های افراد موفق در هر حوزه ای انجام دادن آن کار هایی است که میداند باید انجام شود.

به عنوان مثال جف بزوس موسس شرکت آمازون:

این فرد با راه اندازی یک وبسایت فروش کتاب و فعالیت مداوم بر روی کسب و کار خود به میلیاردها دلار ثروت رسید.

یا موسس اینستاگرام که تنها با روزی 1 ساعت یادگیری برنامه نویسی موفق شد نرم افزاری طراحی کند و آن را به میلیون ها دلار بفروشد و ثروتمند شود.

موفقیت در زندگی ساده است اگر ما از قدرت ذهن خود به درستی استفاده کنیم.

وقتی که شما در ذهن خود تمایلی به فعالیت در حوزه های مختلف ندارید یعنی ذهن شما برنامه ریزی درستی ندارد در نتیجه نمیتوانید نتایج دلخواه را به دست بیاورید.

برای کنترل کردن ذهن خود میتوانید از اهرم رنج و لذت استفاده کنید، که یکی از بهترین تکنیک هایی است که ما میتوانیم از آن برای کنترل کردن ذهن خود استفاده کنیم.

اهرم رنج لذت میگوید که تمام کارهایی که ما انجام میدهیم یا برای رسیدن به لذت است یا فرار از رنج است.

به عنوان مثال زمانی که گرسنه میشویم رنج گرسنگی باعث میشود که ما غذا بخوریم و خوردن غذا به ما لذت میدهد و ما غذا خوردن را تا کجا ادامه میدهیم تا آن جایی که غذا خوردن برای ما رنج آور باشد. زمانی ما سیر شویم.

تمام کارهای روزمره ما با استفاده از این دو اهرم صورت میگیرد، به عنوان مثال فردی که اضافه وزن دارد خوردن غذا برایش لذت بخش است و نخوردن غدا برایش رنج آور است و اگر بخواهد که به اندام ایده آل برسد باید جای این دو اهرم را در ذهن خود تغییر بدهد.

یا یک فرد سیگاری از کشیدن سیگار لذت میبرد و از نکشیدن سیگار رنج میبرد که با تغییر این اهرم در ذهن خود به صورتی که کشیدن سیگار برایش رنج آور باشد و نکشیدن سیگار برایش لذت بخش باشد ذهن آن فرد شرطی میشود که دیگر به سمت سیگار نرود.

تمرین اهرم رنج و لذت به این صورت است که در یک برگه اهرمی که دوست دارید تغییر دهید را اینگونه بنویسید:

به عنوان مثال:

اگر ورزش کنم تا 1 سال آینده چه اتفاق هایی رخ میدهد:

به اندام ایده آل خود دست پیدا میکنم.

سلامت تر میشوم.

احساس بهتری دارم و شاداب تر میشوم.

اندامم زیبا تر میشود.

حال روحی بهتری دارم.

اعتماد به نفسم بیشتر میشود

و…..

اگر ورزش نکنم تا 1 سال آینده چه اتفاق هایی رخ میدهد:

چاق میشوم

اندامم زشت به نظر می آید

همیشه بی حال هستم

نمیتوانم اعتماد به نفس بالایی داشته باشم

بیماری های مختلفی خواهم داشت

لباس هایی که دوست دارم اندازه ام نمیشوند

و تمام موضوعات رنج آوری که به ذهنتان میرسد

بعد این برگه ها را باید حداقل روزی یکبار بخوانید تا ذهن شما شرطی سازی شود و جای این اهرم ها با هم عوض شوند و در آن موقع ذهن شما فرار میکند از ورزش نکردن و عاشق ورزش میشود.

کار دیگری که میتواند در این زمینه به ما کمک کند این است که تنها یک هدف واحد داشته باشیم، درواقع زمانی که ما چند کار را همزمان میخواهیم انجام دهیم قدرت تمرکز ما از بین میرود و در هیچ یک از کار ها نمیتوانیم پیشرفت کنیم.

قدرت تمرکز یکی از بهترین قدرت های انسان است، خورشید به تمام کره زمین میتابد اما اتفاقی رخ نمیدهد حالا اگر با یک ذره بین قدرت خورشید را در یک نقطه متمرکز کنیم میتواند سنگ را ذوب کند.

پس از بین تمام کارهایی که باید انجام دهید یک کار را انتخاب کنید و تمام تمرکز خود را بر روی آن گذاشته و وقتی آن کار به سر انجام رسید به دنبال کار بعدی بروید.

نظر خود را راجب این موضوع در قسمت نظرات بنویسید.

 

اشتراک گذاری:

Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر لذت بردید مطالعه کنید

کنترل فکر

کنترل فکر

ما در زندگی تنها برای یکبار زندگی میکنیم و تابه حال فردی نبوده که جاودان دراین دنیا زندگی کرده باشد و فکر هم نمیکنیم که