مسئولیت پذیری و اهمیت آن در موفقیت

مسئولیت پذیری در زندگی یکی از مهمترین ویژگی های افراد موفق است در واقع برای موفقیت ما باید مسئولیت کامل زندگی خود را برعهده بگیریم تا بتوانیم در زندگی به موفقیت های زیادی دست پیدا کنیم.

خیلی ها بر این باور دارند که اتفاقات زندگی آن ها تنها به دلیل عوامل بیرون از خود آن ها است و دلیل نتایج آن ها خودشان نیستند،

یعنی اگر شخصی از لحاظ مالی مشکل داشته باشد، اقتصاد و گرانی را مسبب مشکلات مالی خود میداند یا میگوید به خاطر فلان شخصی که در کار به من ظلم کرد من به این مشکلات برخورده ام و خودش را دلیل پیشرفت کردن نمیداند.

اما واقعیت این است که تا زمانی که ما مسئولیت زندگی خود را تماما نپذیریم نمیتوانیم در هیچ کاری به موفقیت برسیم.

عواملی مثل مدرک تحصیلی، خانواده ثروتمند، رسیدن ارث، حمایت دیگران، اقتصاد، دلار و کشور هیچ تاثیری در موفقیت افراد ندارد، بلکه این ها باورهای محدود کننده ای هستند که اجازه نمیدهند ما از پتانسیل کامل خود برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنیم.

زمانی که مسئولیت زندگی خود را قبول نکنیم و دیگران را عامل مشکلات خود بدانیم کنترلی بر روی تصمیمات مهم زندگی خود نخواهیم داشت و نمیتوانیم در زندگی پیشرفت کنیم.

واقعیت جهان اینگونه است که ما تمام اتفاقات زندگی خود را چه خوب و چه بد با توجه به باورهای خود خلق کرده ایم، هر تجربه ای که ما در زندگی داشته ایم حاصل فرکانس های ذهنی خود ما بوده و تمام تجربیات آینده نیز حاصل باور های خود ما خواهد بود.

شرایط اقتصادی هیچ تاثیری در فقر و ثروت افراد ندارد، در هر اقتصادی و در هر کشوری، هستند افرادی که به راحتی هر روز درحال ساختن ثروت هستند و افرادی که همیشه از لحاظ مالی ضعیف هستند، اگر شما به بزرگترین اقتصاد های دنیا مثل کشور آمریکا و چین هم نگاه کنید متوجه میشوید که خیلی از افراد در آن کشورها فقیرانه زندگی میکنند و نمیتوانند پول بسازند.

خیلی ها باور دارند که خانواده نقش بسزایی در موفقیت و شکست افراد دارد، اما وقتی زندگی افراد موفق را مطالعه میکنید متوجه میشوید که 98 درصد از بزرگترین و موفق ترین افرادی که توانسته اند در حوزه های مختلف به موفقیت های بالایی برسند در خانواده هایی بزرگ شده اند که از لحاظ مالی بسیار فقیر بوده اند یا افرادی که حتی بدون داشتن خانواده به این موفقیت ها رسیده اند.

ما باید 100 درصد مسئولیت زندگی خود را بر عهده بگیریم و قبول کنیم که تمام اتفاقات زندگی ما به خاطر باورهای خودمان رقم خورده و بعد شروع به تغییر باورها کنیم و سعی کنیم زندگی خود را هر گونه که بخواهیم خلق کنیم.

پذیرش این موضوع برای افراد بسیاری چالش برانگیز است اما این اولین قدم برای موفقیت است.

زمانی که ما مسئولیت پذیری را در اولویت کارهای خود قرار دهیم به راحتی میتوانیم در هر زمینه ای پیشرفت کنیم، رمانی که به این آگاهی برسیم که ما مسئول زندگی خود هستیم، این ما هستیم که اتفاقات زندگی خود را رقم میزنیم و میتوانیم به راحتی شکل آن ها را تغییر دهیم.

نکته ای که خیلی مهم است و باید به آن توجه شود این این است که کسی برای نجات ما نخواهد آمد ما خودمان باید به فکر زندگی خود باشیم، اخبار هایی که از بچگی دیده ایم و حرف هایی که از کودکی به ما گفته شده این باور را در ذهن ما کرده اند که تو کنترلی بر شرایط زندگی خود نداری و سیستم های کشورها آینده تو را کنترل میکنند و به همین دلیل ما حتی تلاشی برای رسیدن به خواسته های خود نمیکنیم،

اما این ها همه دروغ هایی است که به ما گفته شده تا ذهن ما را کنترل کنند.

اما با آگاهی به این موضوع سعی کنیم مسئولیت پذیر باشیم و سعی کنیم با تغییر باور های خود مسیر زندگی خود را خلق کنیم.

کسی که مسئولیت پذیر باشد از عزت نفس بالایی هم برخوردار خواهد بود، هرچقدر که روی این موضوع کار کنیم اعتماد به نفس بالاتری هم خواهیم داشت.

نظر خود را درباره این موضوع در قسمت نظرات بنویسید….

اشتراک گذاری:

Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اگر لذت بردید مطالعه کنید

کنترل فکر

کنترل فکر

ما در زندگی تنها برای یکبار زندگی میکنیم و تابه حال فردی نبوده که جاودان دراین دنیا زندگی کرده باشد و فکر هم نمیکنیم که