هنری فورد و توماس ادیسون

زندگینامه هنری فورد | سریال الگوبرداری از افراد موفق 2

هنری فورد در 30 جولای 1863 در یک مزرعه ای در میشیگان آمریکا به دنیا آمد و پدرش ایرلندی بوده و مادرش درهمان میشیگان به دنیا آمده بود.

فورد مدرسه را تا کلاس هشتم در یک مدرسه یک کلاسه به اتمام رساند و هیچ وقت به مقطع بالا تر نرفت و ترک تحصیل کرد.

اما بعد از آن در یک دروه حساب داری شرکت کرد.

پدر هنری فورد در سن ۱۲ سالگی به او یک ساعت جیبی داد و هنری فورد در ۱۵ سالگی دها بار ساعت های دوستان و آشنایان خود را باز و تعمیر میکرد به صورتی که به تعمیرکار ساعت معروف شده بود.

هنری فورد زمانی که مادر خود را در سن ۱۳ سالگی از دست داد به شدت از لحاظ ذهنی به هم ریخت و در آن زمان پدرش انتظار داشت که او سر انجام مزرعه خانوادگی را به دست بگیرد اما هنری فورد علاقه ای به کار کشاورزی نداشت و بعدها نوشت من هیج عشقی به مزرعه نداشتم تنها زمانی عشق داشتم که مادرم در مزرعه بود.

در سال ۱۸۷۹ هنری فورد خانه را ترک کرد تا به عنوان یک شاگرد مکانیک در دیترویت کار کند در ابتدا در کارگاه فلور و برادرانش و بعداً با شرکت درای داک دیترویت در سال ۱۸۸۲ همکاری کرد.

او به مزرعه خانوادگی خود برگشت تا در آن مزرعه مشغول به کار شود در راه برگشت به مزرعه او یاد گرفته بود که چگونه از موتور بخار قابل حمل وستینگ هاوس استفاده و نگهداری کند که بعدها در وستینگ هاوس استخدام شد تا موتورهای بخار آنها را سرویس کند.

هنری فورد میگفت:

دو رویداد مهم در زندگی من رخ داد اول که من آن ساعت را از پدرم گرفتم و دوم که شاهد عملکرد یک موتور نیکولز اند شپرد (جزو اولین خودروهایی که تولید شد) بودم اولین وسیله نقلیه بدون اسب که من تا حالا دیده بودم.

هنری فورد در کارگاه مزرعه خود یک تراکتور بخار و یک ماشین بخار ساخت اما به این نتیجه رسید که بخار برای وسیله نقلیه سبک مناسب نیست زیرا دیگ بخاری که در این وسیله تعبیه شده بود خطرناک بود و احتمال آسیب رساندن به راننده را داشت.

و هیچ راه منطقی برای استفاده از الکتریسیته نداشت چون هم هزینه الکتریسیته بالا بود هم اینکه باتری وجود نداشت که بتواند این حجم از انرژی را ذخیره کند.

هنری فورد کار بر روی یک موتور دو سیلندر را آغاز کرد، فورد گفت سال ۱۸۹۲ من اولین خودروی موتوری خودم را تکمیل کردم با یک موتور دو سیلندر ۴ اسب بخاری که توسط یک تسمه به میل جلویی متصل می‌شد تسمه توسط یک اهرم کلاچ برای کنترل سرعت ۱۰ تا ۲۰ مایل در ساعت که توسط دریچه گاز تقویت می‌شد به چرخ عقب منتقل می‌شد فورد اضافه کرد که در بهار ۱۸۹۳ دستگاه با رضایت نسبی من کار می‌کرد و فرصتی برای آزمایش طرح و مواد روی آن را فراهم می‌کرد.

بین سال‌های ۱۸۹۵ و ۱۸۹۶ فورد با  آن ماشین حدود ۱۰۰۰ مایل رانندگی کرد سپس در سال ۱۸۹۶ ماشین دوم را ساخت و در نهایت ۳ خودرو را در کارگاه خود تولید کرد

فورد در ۱۱ آوریل ۱۸۸۸ با کلارا جین برایانت ازدواج کرد و با کشاورزی و راه‌اندازی یک کارخانه چوب بری درآمد کسب میکرد آنها یک فرزند داشتند به نام ادسل فورد، در سال ۱۸۹۱ فورد در شرکت ادیسون در دیترویت مشغول به کار شد و پس از ارتقاء او به مهندس ارشد در سال ۱۸۹۳ او زمان و پول کافی داشت تا به آزمایشات خود بر روی موتورهای بنزینی کار کند این آزمایشات در سال ۱۸۹۶ با تکمیل یک وسیله نقلیه به اتمام رسید.

همچنین در سال ۱۸۹۶ فورد در جلسه مدیران ادیسون شرکت کرد و در آنجا به توماس ادیسون معرفی شد ادیسون آزمایش خودروی فورد را تایید کرد و فورد با تشویق ادیسون وسیله نقلیه دومی را طراحی کرد و در سال ۱۸۹۸ آن را ساخت فورد با حمایت شرکت چوب مرکزی دیترویت ویلیام اچ مورفی از شرکت ادیسون استعفا داد و شرکت خودروسازی دیترویت را در ۵ اوت ۱۸۹۹ تاسیس کرد.

خودروهای تولید شده توسط فورد از کیفیت پایین‌تر و قیمت بالاتری نسبت به آنچه که فورد انتظار داشت برخوردار بود در نهایت شرکت موفق نبود و در ژانویه ۱۹۰۱ منحل شد و با کمک سی‌هارولد ویلز فورد یک خودروی ۲۶ اسب بخاری را در اکتبر ۱۹۰۱ طراحی و ساخت و با موفقیت روبرو شد با این موفقیت مورفی و سایر سهامداران در شرکت خودروسازی دیترویت شرکت هنری فورد را در ۳۰ نوامبر ۱۹۰۱ تشکیل دادند.

هنری فورد به عنوان مهندس ارشد در آن جا مشغول بود و در سال ۱۹۰۲ هنری ام لیلند به عنوان مشاور وارد شرکت شد که فورد در پاسخ، شرکتی که به نام خودش بود را ترک کرد و با رفتن فورد، للند نام شرکت را به خودروسازی کادیلاک تغییر داد.

در نهایت فورد خودرویی را با نام ۹۹۹ ساخت که در مسابقات بسیاری پیروز شد هنری فورد با یک دلال زغال در دیترویت یک همکاری را شکل داد و شرکتی تحت عنوان فورد مالکومسون را راه اندازی کردند و با سرمایه‌گذاری های مختلف از جمله برادران دوج شرکت فورد با نام جدید ثبت شد و به موفقیت‌های خوبی دست پیدا کرد.

در بین سال‌های ۱۹۰۳ تا ۱۹۰۸ شرکت فورد خودروهای مختلف را تولید می‌کرد که سری‌های مختلفی داشت و موفقیت‌های زیادی را کسب کردند
هنری فورد در سال ۱۹۱۴ با ارائه دستمزد روزانه ۵ دلاری که معادل ۱۴۶ دلار در سال ۲۰۲۲ است جهان را شگفت زده کرد که بیش از دو برابر نرخ اکثر کارگران بود و تا به آن زمان نصف خودروهای جهان را تولید کرده بود که عددی بین ۱۵ میلیون خودرو بود.

هنری فورد نمونه یک فرد متفکر بود او می‌دانست که باید چه قدم‌هایی را بردارد باید به چه موضوعاتی توجه کند و چگونه باید کسب و کار و بیزینس خود را رهبری کند
او حتی با استفاده از تکنیک‌های خاصی سهام تمام سهامداران را خرید و شرکت را اختصاصی فقط برای خانواده خود کرد.

هنری فورد از افراد بسیار باهوشی بود که در زمینه های ذهن و فرکانس ذهنی تحقیقات و مطالعات زیادی داشت و همکاری او با توماس ادیسون هم سبب درک بهتر این قوانین شده بود.

هنری فورد دقیقا میدانست که باید به چه چیزی فکر و توجه کند و او به علم فرکانس به خوبی آگاه بود.

ادامه دارد…

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *